а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водоотпорен

водоотпорниот
Вид збор: Придавка
Што не пропушта вода; што е отпорен на вода.
Англиски: waterproof
Примери:
водоотпорни чевли
Изведенки
водоотпорност ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи