а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водонепропустлив

водонепропустливиот
Вид збор: Придавка
Направен да не пропушта вода.
Англиски: waterproof
Употреба: Технологија
Примери:
водонепропустлив часовник
Изведенки
1. водонепропустливо прил.
2. водонепропустливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи