а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водомер

мн. водомери
Вид збор: Именка, машки род
Апарат што ја мери потрошувачката на вода.
Англиски: water meter
Примери:
Водомерот не работи добро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи