а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водомар

мн. водомари
Вид збор: Именка, машки род
Шарена мала птица што живее во близина на вода и со долгиот клун лови риби.
Латински: Alcedo atthis Англиски: common kingfisher
Употреба: Зоологија
Примери:
Водомарите мора да бидат и ефикасни и избирливи кога ловат риба за своите мали пиленца.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи