а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водоинсталатер

мн. водоинсталатери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што поставува и поправа водоводни инсталации.
Англиски: plumber
Примери:
Тој е добар водоинсталатер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи