а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водоземец

мн. водоземци
Вид збор: Именка, машки род
Вид животни, 'рбетници, што можат да живеат и во вода и на копно.
Латински: Amphibia Англиски: amphibian
Употреба: Зоологија
Примери:
Жабата е водоземец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи