а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вододелница

мн. вододелници
Вид збор: Именка, женски род
1. Граница помеѓу два слива, линија од која водата се слева во два правца.
Англиски: watershed Албански: ujëndarës
Употреба: Географија
Примери:
Вододелницата на реката се протега низ целата низина.
2. Граница помеѓу две нешта, крај на едно и почеток на друго.
Англиски: border Албански: linje ndarëse
Употреба: Преносно значење
Примери:
Преодот помеѓу минатиот и овој век е значајна временска вододелница.
Го напрегаше видот во таа матна вододелница на ноќта и на денот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи