а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водовртеж

мн. водовртежи
Вид збор: Именка, машки род
1. Место во река, езеро, море каде што водата се врти во круг.
Англиски: vortex Албански: vorbull
Употреба: Географија
Примери:
Реката е дива и полна со водовртежи.
2. метеж, хаос
Англиски: disarray Албански: rrëmujë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се беше впуштил во водовртежите на Револуцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи