а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водоврик

мн. водоврици
Вид збор: Именка, машки род
Влажно, мочурливо место.
Англиски: sludge Албански: pelg, baltë
Употреба: Географија
Примери:
На патот имаше водоврик и кал.
Газеше низ водоврици.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи