а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водовод

мн. водоводи
Вид збор: Именка, машки род
Инсталација, постројка за довод на вода во населени места или одделни објекти.
Англиски: water supply
Примери:
Поставуваа цевки за водовод.
Водовод и канализација.
Изведенки
водоводски прид.
водоводскиот
водоводен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи