а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водовачка

мн. водовачки
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се собира или тече вода во помала количина.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
На повеќе места се беа направиле водовачки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи