а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водник

мн. водници
Вид збор: Именка, машки род
1. Место за миење.
Англиски: washbasin Албански: lavaman
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се миеше на водникот направен од штици.
2. Место каде што се чуваат садовите за вода.
Албански: vitrinë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Донесе една стомна од водникот.
3. Подофицер, старешина на вод.
Англиски: sergeant Албански: reshter
Употреба: Воен термин
Примери:
На чело газеше нашиот водник.
Водникот го набљудуваше теренот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи