а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водникав

водникавиот
Вид збор: Придавка
1. Што содржи вода повеќе отколку што треба.
Англиски: watery
Примери:
водникава храна
2. Што е измешан со вода или личи на вода.
Англиски: diluted
Примери:
водникаво вино
3. Што е влажен, насолзен, безизразен.
Англиски: wet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Очите ѝ беа матни и водникави.
Изведенки
водникавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи