а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водич

мн. водичи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што води туристи, покажува знаменитости и сл.
Англиски: guide Албански: udhërrëfyes
Примери:
туристички водич
На екскурзијата низ Европа имавме двајца водичи.
2. Книга, брошура и сл. која упатува или служи за разгледување на град, музеј и сл.
Англиски: guide Албански: udhërrëfyes
Примери:
Книгата е замислена како водич низ богатите предели на литературните изрази и поими.
Во трафиките може да се купи водич низ Скопје.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи