а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водичар

водичари
Вид збор: Именка, машки род
(обично во мн.) Лица што на Водици одат по куќите и пеат песни.
Примери:
Најстариот водичар ја предводеше групата водичари.
Изведенки
1. водичарка ж.
водичарки
(обично во мн.)
2. водичарски прид.
водичарскиот
Пример: водичарски песни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи