а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водител

мн. водители
Вид збор: Именка, машки род
1. водач
Англиски: leader Албански: udhëheqës
2. Лице што води радио или ТВ емисија, приредба и сл.
Англиски: host Албански: prezantues
Примери:
Телевизиски водител.
Водител на фестивал.
Изведенки
водителка ж.
мн. водителки
водилка
Пример: телевизискa водителка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи