а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водило

мн. водила
Вид збор: Именка, среден род
Јаже на оглав, огламник со кое се води добиток.
Англиски: halter
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја фати јуницата за водило.
Му го затегна водилото на коњот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи