а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водилка

мн. водилки
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што води, што служи како патоказ.
Англиски: sign
Примери:
Мислата, како да избега оттаму, му беше водилка.
Ѕвездите се мои водилки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи