а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водечки

водечки
Вид збор: Придавка
Што води, што е на чело.
Англиски: leading
Примери:
Водечка идеја.
Водечка личност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи