а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воденичар

мн. воденичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9081
Лице што има воденица или работи во воденица.
Англиски: miller
Примери:
Стар воденичар.
Дојдоа двајца воденичари.
Изведенки
1. воденичарка ж.
мн. воденичарки
2. воденичарски прид.
воденичарскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК