а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воденица

мн. воденици
Вид збор: Именка, женски род
Објект покрај река во кој се меле пченица и друга зрнеста храна, со помош на механизам што го движи силата на водата.
Англиски: watermill Албански: mulliri
Примери:
Бегаше од шумот на воденицата.
По реката има неколку воденици.
Изрази
Меле како празна воденица - зборува постојано, без прекин, за сѐ и сешто.
Празна воденица - лице што зборува многу или зборува глупости, дрдорко.
Ја врти водата на (својата) воденица - ги врти работите во своја корист.
Изведенки
1. воденичка ж.
мн. воденички
дем.
2. воденички прид.
воденичкиот
Пример: воденички камен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи