а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воденик

воденикот
Вид збор: Именка, машки род
1. Воден меур што го обвива и штити ембрионот во мајчината утроба.
Англиски: amnion
Употреба: Анатомија
2. Штица на која се клаваат садовите со вода, букарот, ѓумот и бардаците.
Употреба: Архаизам
Изведенки
водењак м.
водењакот
(разг.)
Пример: Ми пукна водењакот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи