а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водвиљ

мн. водвили
Вид збор: Именка, машки род
Кратка и лесна театарска игра без голем заплет во која преовладува пеењето.
Англиски: vaudeville
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Пее и игра во водвиљ.
Сака да гледа водвили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи