а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вода

мн. води
Вид збор: Именка, женски род
1. Проѕирна безбојна течност без мирис и вкус која во чиста состојба претставува хемиско соединение на водород и кислород.
Латински: aqua Англиски: water Српски: вода Албански: ujë Бугарски: вода Грчки: νερό
Примери:
Се напи вода од стомнето.
Се измија во студена изворска вода.
Слатка вода - природна вода што не е солена.
2. Раствор, течност слична на вода.
Англиски: solution Албански: solucion
Примери:
Колонска вода.
Минерална вода.
Сулфурна вода.
Лековита вода.
3. Место од каде што излегува, тече вода.
Англиски: source Албански: burim
Примери:
Се враќав од вода.
Ја зеде стомната да оди на вода.
Облекла нов фустан за на вода.
4. Воден тек или поголема водна површина.
Англиски: water Албански: ujë
Употреба: Географија
Примери:
Се брануваат сините езерски води.
Жуборат бистрите води на планинските потоци.
Никаква вода не тече низ нашиот град.
5. Водно пространство, дел од море, океан, голема река или езеро што ѝ припаѓа на определена држава.
Англиски: territory
Употреба: Географија
Примери:
Рибарските бротчиња често ги нарушуваат грчките територијални води.
6. Сок што се добива со цедење или при варење овошје, зеленчук и сл.
Англиски: juice Албански: lëng
Употреба: Гастрономија
Примери:
Оризовата вода е многу хранлива.
Кисела вода истекуваше од грозјето.
7. Количество вода во кое нешто се вари, се пере и сл.
Англиски: water quantity Албански: sasia e ujit
Примери:
Слатко од смокви се вари во повеќе води.
Првата вода од гравот се фрла.
8. Воденикава течност што ја лачи организмот.
Англиски: secretion Албански: tajitje
Употреба: Медицина
9. Нешто ново, друго, животна ситуација, професија и сл.
Англиски: phase Албански: periudhë
Примери:
Заплови во брачните води по вторпат.
Дали може да се пее без да се навлезе во комерцијалните води?
Изрази
Жива вода станав - се испотив сиот.
Ми ја мати водата - создава непријатности, прави сплетки.
Лук и вода - нешто безначјно, безвредно, ништо.
Го гледа како капка вода - чува некого или нешто како нешто највредно, најскапоцено.
Ја врти водата на својата воденица - прави, овозможува работите да се одвиваат во своја корист.
Крвта вода не станува - не може да се заборави, да се биде рамнодушен кон некој близок роднина.
Изведенки
1. водица ж.
мн. водици
дем.
2. водичка ж.
мн. водички
дем.
3. водиште ср.
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи