а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водар

мн. водари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што носи вода за пиење.
Албански: ujëtar
Примери:
На чешмата имаше многу водари.
2. Чувар на водата за наводнување.
Англиски: water sentry Албански: ujëtar
Примери:
Од ливадата наиде водарот.
Водарите ја распоредуваа водата за наводнување.
Изведенки
водарка ж.
мн. водарки
жена водар
FlexiMac
 менување на македонски глаголи