а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водарина

мн. водарини
Вид збор: Именка, женски род
Надомест што се плаќа за користење на водата за пиење и за наводнување.
Англиски: water bill
Примери:
Годинава пак ја покачија водарината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК