а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воглавно

Вид збор: Прилог
Ранг: 15902
главно
Англиски: mostly
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
воглавном прил.
Пример: Презентирани се триесетина фотографии, воглавном монохромни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК