а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воведен

воведниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15318
Што е почетен, што воведува во нешто.
Англиски: introductory
Примери:
Воведен дел.
Воведна слика.
Воведни забелешки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК