а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воајер

мн. воајери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што е психички болно и сексуално се задоволува со тајно гледање на голи луѓе.
Англиски: voyeur
Употреба: Медицина
Примери:
луди воајери
Мажот и е воајер.
Изведенки
1. воајерски прид.
воајерскиот
Пример: воајерски начин
2. воајеризам м.
3. воајерство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи