а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внуши

внушат
Вид збор: Глагол, свршен
Влее, всади во свеста на некого определена мисла, убедување или поведение.
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тие идеи вам некој никаквец ви ги внушил.
Изведенки
внушува несв.
внушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи