а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

внук

мн. внуци
Вид збор: Именка, машки род
1. Машко дете од син, ќерка, од брат или сестра.
Англиски: grandchild Албански: nip
Примери:
Неговите внуци беа умни деца.
2. потомство
Англиски: offspring
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ќе дојдат многу внуци.
Изведенки
1. внука ж.
мн. внуки
2. внуче ср.
мн. внучиња
дем.
3. внученце ср.
мн. внученца
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи