а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вникне

вникнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се задлабочи, навлезе во суштината на нешто.
Англиски: deepen
Примери:
Тој вникнал во животот, во мислите и во душите на обичните луѓе.
Изведенки
1. вникнува несв.
вникнуваат
2. вникнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи