а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вметне

вметнат; вметни, вметнете; вметнав, вметнаа; вметнал; вметнат; вметнев, вметнеа; вметнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15606
Стави нешто внатре или помеѓу нешто; дополнително внесе.
Англиски: insert
Примери:
Авторот на студијата вметнал неколку познати цитати.
На ова место ќе вметнеме апликации од кожа.
Изведенки
1. вметнува несв.
вметнуваат
2. вметнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК