а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вметне

вметнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави нешто внатре или помеѓу нешто; дополнително внесе.
Англиски: insert
Примери:
Авторот на студијата вметнал неколку познати цитати.
На ова место ќе вметнеме апликации од кожа.
Изведенки
1. вметнува несв.
вметнуваат
2. вметнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи