а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влоши

влошат; влошил, влошиле
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9661
1. Направи да биде лош, полош од порано (за состојба, положба, однос).
Англиски: worsen Албански: keqësoj
Примери:
Војната ја влоши економската ситуација.
Пиењето му го влоши здравјето.
2. (се влоши) Стане лош или полош од порано.
Англиски: deteriorate Албански: prish
Примери:
Здравјето му се влоши.
Изведенки
1. влошува несв.
(се) влошуваат
Непрекинато влошување.
Пример: Состојбата се влошува од ден на ден.
2. влошување ср.
глаг. им.