а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влее

влеат
Вид збор: Глагол, свршен
Внесе, исполни со некакво чувство, направи некој да биде обземен од некое чувство или мисла.
Англиски: instill
Примери:
Тој му влеа храброст со своето однесување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи