а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

власт

мн. власти
Вид збор: Именка, женски род
1. (само едн.) Право и можност да се повела некој или нешто, моќ, сила, авторитет.
Англиски: power Албански: pushtet
Примери:
Има власт врз (над) некого.
2. Политичко управување со јавните работи во една држава, функција на владеење.
Англиски: government Албански: qeveri
Примери:
Власта и опозицијата седнаа да се договорат.
3. Органи на управата во одредени области.
Англиски: authority Албански: autoritet
Примери:
Судска власт.
Училишна власт.
Властите во соседните земји.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи