а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

власи

(се) власат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Влачи волна рачно на гребни.
Албански: tjerrë
Употреба: Архаизам
2. За ткаенина - дели на влакна, пушта влакна.
Англиски: shed hairs Албански: tjerrë, lëshon qime
Примери:
Ова ќебе многу се власи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи