а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

власеница

мн. власеници
Вид збор: Именка, женски род
1. Груба развласена облека од козина, облека што ја носеле калуѓерите.
Албански: veshje prej thesi
2. Вид висока трева со развласени класје од која по исушувањето се добиваат сламки.
Латински: Festuca ovina I Англиски: Sheep Fescue Албански: fisht deleje
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи