а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влакноса

(се) влакносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обрасне во влакна, се покрие со влакна.
Примери:
Целиот влакносал.
Изведенки
1. влакносува несв.
(се) влакносуваат
2. влакносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи