а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влакнест

влакнести
Вид збор: Придавка
1. Што е обрастен со многу влакна.
Англиски: hairy
Примери:
Влакнести гради.
Кучката го мамеше девојчето со својот влакнест опаш.
2. Што е како влакно, што е составен од многу влакна.
Англиски: fibrous
Примери:
Влакнесто сврзно ткиво.
Влакнесто ќебе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи