а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влажи

влажат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Прави да биде влажно, да има влага.
Англиски: moisten Албански: lagë, lagështoj
Примери:
Тој со јазикот си ги влажеше исушените усни.
2. (се влажи) Се навлажнува, добива, прима влага.
Англиски: moisten Албански: laget
Примери:
Му се влажеа дланките од возбуда.
Ѕидот постојано се влажи.
Изведенки
влажење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи