а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

владички

владичкиот
Вид збор: Придавка
Што му припаѓа на владиката, што се однесува на владика.
Употреба: Црковен термин
Примери:
Владички одежди.
Владички стол.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи