а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

владин

владини
Вид збор: Придавка
Што припаѓа, што е на располагање на владата, што потекнува од владата.
Англиски: governmental
Употреба: Политика
Примери:
Владина политика.
Владина одлука.
Владини фондови.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи