а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

владика

мн. владици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2339
Висок православен духовник што е на чело на епархија.
Англиски: bishop
Употреба: Црковен термин
Примери:
Дедо владика.
Изрази
Има вујко владика - има близок влијателен човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК