а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

владетел

мн. владетели
Вид збор: Именка, машки род
1. владар
Англиски: ruler Албански: sundues
2. Тој што владее над некого, над нешто.
Англиски: master Албански: sundues
Примери:
Феудален владетел.
Изведенки
1. владетелка ж.
мн. владетелки
2. владетелски прид.
владетелските
FlexiMac
 менување на македонски глаголи