а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

владеење

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1991
1. (глаг. им.) управување, господарење
Англиски: reign Албански: sundim, qeverim
2. Господарење, можност да се оствари некое право.
Англиски: rule Албански: sundim
Употреба: Правда
Примери:
Владеење на правото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК