а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

владар

мн. владари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32693
Врховен поглавар во монархискиот систем на владеење; господар, монарх, крал, цар и сл.
Англиски: ruler
Употреба: Општество
Примери:
Многумина сакаат моќни автомобили, па не е ни чудно што владарите на одредени земји се страсни љубители на ѕверовите на четири тркала.
Изведенки
1. владарка ж.
владарки
1. Жена владар. 2. Жена на владар.
2. владарски прид.
владарскиот
Пример: владарски портрет
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК