а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влага

(едн.) влагата
Вид збор: Именка, женски род
Мали количества вода во нешто, влажност.
Англиски: humidity Албански: lagështi
Употреба: Физика
Примери:
Влага во атмосферата.
Мирис на влага.
Има влага.
Изрази
Му држи влага - се чувствува добро, задоволен е долго време од нешто што се случило или што добил порано.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи