а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вкупно

Вид збор: Прилог
Заедно, се на се, тотално.
Англиски: total Албански: gjithësej
Примери:
Во одделението бевме вкупно триесет ученика.
Наградата вкупно изнесува 10.000 денари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи